Tuloksia 2016

 
 

Tuloksia kerhon järjestämistä kokeista


Hirvenhaukun piirinmestaruuskilpailut 2016

Rauma 24.9.2016

Narttujen piirinmestaruuskisa käytiin Raumalla, koepaikkana oli Kivikylän palvaamon kokoustila. Ylituomarina toimi Atso Tähtinen.
  Koira, Omistaja Pist.
 1. 48/2  FI21677/14 HIRVIPAROONIN WIIMA, Pasi ja Rami Ahola 95,50
 2. 42/2  FI35619/13 SISSI, Helena Manninen 95,00
 3. 42/2  FI37518/11 FÄBOKÄLENS SAGA, Arto Tanila 88,00
 4. 42/2  FI15459/10 KÄRKIMÄEN EMMA, Tommi Kärkelä 85,50
 5. 42/2  FI10679/15 PAKKALAN HIPPU, Senja Mankinen 79,50
 6. 242/2  FI43664/13 KORVENSAAREN JANA, O Salomaa ja J Peltomäki 64,50
 7. 42/2  FI29403/13 MUSTANEVAN BELLA, Veli-Jukka Heikkilä 43,50
 8. 42/2  FIN31410/06 PALOKUJAN MILLI, Taito Koota 15,50
 9. 42/2  FI10193/15 KUUSITIEN ELLA, Marja Kaistamo 14,00
 10. 242/2  FI15177/11 KALLIONAHTEEN NINNI, Martti Lielahti 14,00
 11. 242/2  FI48793/12 ERÄTTÄREN PIMU, Mervi Lehto 14,00
 12. 42/2  FI26328/12 LAPPION IITA, Jari Siira 11,00

42/2 Sissi om. Helena Manninen Huittinen
42/2 Fäbokälens Saga om. Arto Tanila Rauma
42/2 Kärkimäen Emma om. Tommi Kärkelä Kihniö
varalle:
42/2 Pakkalan Hippu om. Senja Mankinen Jämijärvi.



----------------------------------------------------
Kihniö 25.9.2016

Urosten piirinmestaruuskoe järjestettiin tänä vuonna Kihniössä, järjestelyvastuussa oli Satakunnan Pystykorvakerhon lisäksi Mäkikylän Metsäsätäjät. Kokeen ylituomarina toimi Henry Kenkkilä Ilmajoelta ja sihteerinä Pävi Peltola Kihniöstä.
  Koira, Omistaja Pist.
 1. 42/1  FI24611/13 KÄRKIMÄEN NERO, Juha Heininen 91,50
 2. 42/1  FI24610/13 KÄRKIMÄEN MOSSE, Harri Liesjärvi 91,00
 3. 42/1  FI33386/13 KOKALMUKSEN TAISTO, Mauri Ihanamäki 86,00
 4. 48/1  FI54979/11 RISUNEVAN KINGI, Sami Laurinaho 84,50
 5. 42/1  FI23569/10 PALOKUJAN POJU, Petri Haavisto 83,00
 6. 242/1  FI56665/09 JASU, Heikki Ketola 77,50
 7. 48/1  FI23091/12 KOIVUKORVEN JORTSU, Timo Pertta 64,50
 8. 42/1  FI58821/10 ELIMON SALON FALCK, Paavo Heikkilä 15,50
 9. 48/1  FI35663/14 VIHATIN HADES, Timo Grundström 12,50
 10. 48/1  FI26250/15 HIRVIPAROONIN PETE, Aki&Mika Vähä-Peltomäki, Päivi Peltola 12,50
 11. 242/1  FI48791/12 ERÄTTÄREN PIKE, Jarkko ja Salla Jaspa 12,50
 12. 48/1  FI37690/10 OHTOPOIKA, Anni ja Lauri Asikainen 11,00
SHHJ:n urosten lohkovalintoihin jatkaa 42/1 Kärkimäen Nero, 42/1 Kärkimäen Mosse ja 42/1 Kokalmuksen Taisto. Varalla 42/1 Palokujan Poju.

SPJ:n karhukoirien kuninkuushaukkujen valintoihin jatkaa 48/2 Hirviparoonin Wiima om. Pasi ja Rami Ahola, Kihniö (narttujen piirinmestari 95,5p.), 48/1 Risunevan Kingi, 48/1 Koivukorven Jortsu. Varalla 48/1 Hirviparoonin Pete.

----------------------------------------------------------- Satakunnan Kennelpiirin piirinkarsinkokeiden tulokset sekä piirinmestaruuuskokeisiin päässeet koirat

Lännenlohkon tulokset 17.9.2016 Säkylä, ylituomari Kari Tervaportti
1. 242/2 ERÄTTÄREN PIMU om. Mervi Lehto, Pori 88,00
2. 242/1 JASU om. Heikki Ketola, Eura 87,50
3. 42/2 FÄBOKÄLENS SAGA om. Arto Tanila, Rauma 87,00
4. 48/1 OHTOPOIKA om. Anni ja Lauri Asikainen, Eura 86,50
5. 242/1 ERÄTTÄREN PIKE om. Jarkko Jaspa, Säkylä 85,50
6. 242/1 TORAMUS OTTO om. Mikko Kukko, Eura 55,00
7. 242/1 VALDO om. Jussi Tyni, Pori 39,50
8. 242/2 RETAKAN NAAVA om. Jari Kallio, Säkylä 32,50
9. 42/2 KARUKOIVUN LYYTI om. Jorma Uotila, Eura 17,00
10. 42/2 KARUKOIVUN LARA om. Ari Matikka, Eura 17,00
11. 48/2 RAHKANEVAN MESI om. Anni ja Lauri Asikainen, Eura 14,00


Pohjoisenlohkon tulokset 17.9.2016 Kankaanpää, ylituomari Tuomo Kivimäki

1. 42/1 KÄRKIMÄEN NERO om. Juha Heininen, Kankaanpää 85,50
2. 242/1 HULLANVUOREN PAAVO om. Merja Ahonen, Kankaanpää 83,00
3. 242/2 HULLANVUOREN ULLA om. Päivi Haapaniemi-Kokko, Karvia 82,00
4. 42/2 PAKKALAN HIPPU om. Senja Mankinen, Jämijärvi 72,50
5. 42/1 PYSTYTUULEN BATU om. Tero Tuohiniemi, Pori 71,50
6. 48/1 JOKIKYLÄN RAMBO om. Henri Koivisto, Honkajoki 67,00
7. 242/1 JOPESALON HALLI om. Kalle Ylilammi, Kankaanpää 65,50
8. 42/1 MUSTANEVAN BEKU om. Sampo Karilahti, Kankaanpää 55,50
9. 42/2 MUSTANEVAN BELLA om. Veli-Jukka Heikkilä, Pori 44,50
10. 42/2 PALOKUJAN MILLI om. Taito Koota, Kankaanpää 35,50
11. 42/1 VIHTELJÄRVEN TORSTI om. Heikki Uusihonko, Kankaanpää 17,00
12. 48/1 HIRVIPAAROONIN SULO om. Timo Paino, Kankaanpää 15,50
13. 48/1 VIHATIN VELMU om. VIHATIN VELMU om. Kauko Mäenpää, Kankaanpää 11,00
14. 42/2 RAIKUKORVEN XENTTI om. Veli-Jukka Heikkilä, Pori 11,00
15. 48/2 KORPUSEN HILLA om. Jarmo Koivisto, Kankaanpää 11,00
16. 42/1 MUSTANEVAN AKU om. Ilkka Niemi, Pori 9,50


Eteläisenlohkon tulokset 18.9.2016 Sastamala, ylituomari Mika Kalliokoski

1. 48/1 VIHATIN HADES, Timo Grundström 79,50
2. 42/2 SISSI, om. Helena Manninen 71,50
3. 242/2 KESKISALON VILA, om. Keijo Tähtinen 70,50
4. 42/2 KUUSITIEN ELLA, om. Marja Kaistamo 53,00
5. 242/1 KUUSITIEN VEETI, Juhani Riman 42,50
6. 242/1 HAVULAN JEPPE, Mika Ylinen 14,00
7. 42/1 HUILIKSEN SAKU, om. Antti Nisu 12,50


Idänlohkon tulokset 18.9.2016 Ikaalinen, ylituomari Kaisa Haga

1. 48/1 KOIVUKORVEN JORTSU, om. Timo Pertta, Hämeenkyrö 90,50
2. 48/1 HIRVIPAROONIN PETE, om. Aki ja Mika Vähä-Peltomäki, Päivi Peltola, Kihniö 88,50
3. 42/1 KÄRKIMÄEN MOSSE, om. Harri Liesjärvi, Parkano 88,00 (HA)
4. 42/2 KÄRKIMÄEN EMMA, om. Tommi Kärkelä, Kihniö 88,00 (HA, yleisvaikutelma)
5. 42/1 KOKALMUKSEN TAISTO, om. Mauri Ihanamäki, Parkano 88,00
6. 42/1 ELIMON SALON FALCK, om. Paavo Heikkilä, Ikaalinen 87,50
7. 42/1 PALOKUJAN POJU, om. Petri Haavisto, Ikaalinen 86,00
8. 48/1 RISUNEVAN KINGI, om. Sami Laurinaho, Parkano 85,00
9. 242/1 KALLIONAHTEEN ROCKY, om. Pertti Runsas, Parkano 78,00
10. 48/2 HIRVIPAROONIN WIIMA, om. Pasi ja Rami Ahola, Kihniö 71,50
11. 42/2 LAPPION IITA, om. Jari Siira, Kihniö 65,50
12. 242/2 KORVENSAAREN JANA, om. Jorma Peltomäki ja Oili Salomaa, Ikaalinen 57,50
13. 242/1 ETELÄSELÄN HEPPU, om. Pentti Majalahti, Ikaalinen 53,50
14. 48/2 KORPUSEN LUMO, om. Seppo Pentikäinen, Ikaalinen 32,50
15. 42/2 HIRVENHAUKKUJA MIMMI, om. Petri Riihimäki, Ikaalinen 15,50
16. 48/1 HIRVIPAROONIN ROLLE, om. Kimmo Rintamäki, Kihniö 15,50
17. 48/2 HIRVIPAROONIN USWA, om. Pasi ja Rami Ahola, Parkano 14,00
18. 42/1 LAPPION PATE, om. Jari Siira, Kihniö 14,00
19. 42/1 KÄRKIMÄEN PATE, Jarno Rantala, Parkano 14,00
20. 42/2 KÄRKIMÄEN JESSI, Mika Raittila, Parkano 14,00
21. 242/1 SUSINEVAN GUNKKU, om. Mauri Niemenmaa, Parkano 14,00
22. 242/2 RETAKAN KIRA. om. Pentti Majalahti, Ikaalinen 14,00
23. 48/1 HIRVIPAROONIN DIGI, om. Miska Haavisto, Parkano 12,50
24. 242/1 KOIRAKUMMUN HULK, om. Aleksi Heikkilä, Ikaalinen 12,50
25. 48/1 HIRVIPAROONIN KIMI, om. Rami Rantala, Parkano 11,00


Narttujen piirikisaan Raumalle 24.9. jatkavat seuraavat koirat

Piirinmestari 2015
242/2 KALLIONAHTEEN NINNI, om. Martti Lielahti, Parkano

Lohkojen parhaat nartut
242/2 ERÄTTÄREN PIMU om. Mervi Lehto, Pori 88,00
42/2 HULLANVUOREN ULLA om. Päivi Haapaniemi-Kokko, Karvia 82,00
42/2 SISSI, om. Helena Manninen 71,50
42/2 KÄRKIMÄEN EMMA, om. Tommi Kärkelä, Kihniö 88,00


Pisteiden perusteella
42/2 FÄBOKÄLENS SAGA om. Arto Tanila, Rauma 87,00
42/2 PAKKALAN HIPPU om. Senja Mankinen, Jämijärvi 72,50
48/2 HIRVIPAROONIN WIIMA, om. Pasi ja Rami Ahola, Kihniö 71,50
242/2 KESKISALON VILA, om. Keijo Tähtinen 70,50
42/2 LAPPION IITA, om. Jari Siira, Kihniö 65,50
242/2 KORVENSAAREN JANA, om. Jorma Peltomäki ja Oili Salomaa, Ikaalinen 57,50
42/2 KUUSITIEN ELLA, om. Marja Kaistamo 53,00
42/2 MUSTANEVAN BELLA om. Veli-Jukka Heikkilä, Pori 44,50
VARALLA 42/2 PALOKUJAN MILLI om. Taito Koota, Kankaanpää 35,50


Urosten piirikisaan Kihniöön 25.9. jatkavat seuraavat koirat

Piirinmestari 2015
42/1 KÄRKIMÄEN PENA, om. Sami Mantila, Kihniö

Lohkojen parhaat urokset
242/1 JASU om. Heikki Ketola, Eura 87,50
42/1 KÄRKIMÄEN NERO om. Juha Heininen, Kankaanpää 85,50
48/1 VIHATIN HADES, Timo Grundström 79,50
48/1 KOIVUKORVEN JORTSU, om. Timo Pertta, Hämeenkyrö 90,50


Pisteiden perusteella
48/1 HIRVIPAROONIN PETE, om. Aki ja Mika Vähä-Peltomäki, Päivi Peltola, Kihniö 88,50
42/1 KÄRKIMÄEN MOSSE, om. Harri Liesjärvi, Parkano 88,00
42/1 KOKALMUKSEN TAISTO, om. Mauri Ihanamäki, Parkano 88,00
42/1 ELIMON SALON FALCK, om. Paavo Heikkilä, Ikaalinen 87,50
42/1 PALOKUJAN POJU, om. Petri Haavisto, Ikaalinen 86,00
48/1 OHTOPOIKA om. Anni ja Lauri Asikainen, Eura 86,50
42/1 ERÄTTÄREN PIKE om. Jarkko Jaspa, Säkylä 85,50
48/1 RISUNEVAN KINGI, om. Sami Laurinaho, Parkano 85,00
VARALLA 242/1 HULLANVUOREN PAAVO om. Merja Ahonen, Kankaanpää 83,00
--------------------------------------------------------------------------

Satakunnan piirimestaruuskisa 24.9.Pomarkku


Satakunnan piirimestaruuskisa 24.9.Pomarkussa, Ylituomari Jouko Lepistö
1. ppu Mahokanmäen Zäkä FI42668/11 om. Kauko Grönholm, Pomarkku VOI 1 /75 p
2. spn Bertta FIN122628/14 om. Matti Myllykoski, Kankaanpää VOI 3/63 p.
3.spu Loukkaharjun Lapin Ukko FI51307/09 om. Arvo Silomäki, Parkano VOI 3 /63 p
4.spu Erkki Väin Lore FI23578/10 om. Jari-Pekka Salmio, Pomarkku VOI 0/46 p.
5.spn Urkkalammen Karma FI10869/09 om. Ilona ja Antti Simula, Punkalaidun VOI 0/44 p.
6.ppn Joutsenvaaran Tunturintähti FI27670/13 om. Leo Kyrönviita, Parkano VOI 0/40 p.
7.spn Hakojen Pippa FI 18308/13 om. Aimo Jyräkoski, Ikaalinen VOI 0/10 p.
Lintutiheys 0,83 /km
Lännenlohkon valintakokeeseen lähtevät Urkkalammen Karma ja Erkki Väin Lore







« ylös

Tuloksia kerhon järjestämistä näyttelyistä

 

-